čtvrtek, 14 únor 2019 14:15

Joomla, free redakční systém Doporučený

Napsal(a)
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)

Redakční systém Joomla mě provází světem internetu od verze 1.x, kdy jsem poprvé koketovala s redakčními systémy. Vyzkoušela jsem jich více. Asi nejznámější v té době byl Drupal a WordPress. Bohužel ani jeden z těch systémů mě neoslovil. Přišly mi moc kostrbaté, neúplné, aby mohly fungovat dle mých představ, musela jsem jim věnovat daleko více času než Joomle. To byl důvod proč jsem se k ní s pokorou vždy vrátila. 

Vývoj Joomly

Joomla není jen redakční systém. Joomla je svým způsobem životní styl. Mezinárodní komunita lidí, která na něm pracuje se podílí na programování, testování a podpoře Joomly, ale i všech rozšíření k ní. Joomla byla a je v podstatě jednoduchý redakční systém, který zvládne obsluhovat i naprostý začátečník. Verze 1.x byla o dost složitější než aktuální verze 3.x. Od strohé grafické verze se propracovala k intuitivní grafice i obsluze v nynější verzi. Za ta léta se Joomla rozvinula po grafické, bezpečností i funkční stránce. Přibylo vývojářů s rozšířeními, přibylo překladatelů do různých jazyků a stále více rozšíření lze mít i v českém jazyce. Asi nejznámější překladatel u nás je Bongovo. Nejen, že překládá hodně komponent a rozšíření, ale je vždy ochoten poradit. pro mě je to jedna z největších osobností české Joomla komunity. 

Instalace Joomly a webhostingy

Samotné instalaci věnuji některý z budoucích článků, ale stojí za zmínku, že RS Joomla podporuje většina hostingových řešení, s většími či menšími problémy. Osobně provozuji weby na VPS u Wedosu, ale i jejich hosting to dává v pohodě. pokud jste se rozhodli Joomlu zkusit a chcete si dokázat, že to zvládnete sami, zjistěte si dost informací o vašem hostingu na kterém redakční systém poběží. Zjistěte si zkušenosti jiných uživatelů. Ptejte se u společnosti poskytující služby. Najděte si někoho, kdo vás tím provede.

Rozšíření pro Joomlu

Joomla je zcela zdarma sama o sobě. Pokud přesně víte co chcete, můžete pátrat v repozitáři a hledat i rozšíření zdarma. Samozřejmě seženete více placených rozšíření. Záleží jen na vás, kolik peněz a času jste ochotni do svého webu investovat. Z vlastní zkušenosti mohu říct, že to mám teď tak půl na půl. Jsou rozšíření, která jsou zdarma, jsou bezpečná a fungují perfektně, stejně tak jsou i placená a naopak jsou rozšíření, která jsou k ničemu a web vám klidně položí. Vždy je třeba si zjistit recenze na dané rozšíření. Ptejte se, hledejte. Strýček Google je mocný nástroj... Mnohdy vám ušetří hodně nervů, času i peněz.

Šablony a vzhled

Pokud jste zběhlý kodér můžete si šablonu napsat celou sám, přeji hodně štěstí při implementaci do Joomly :) Ne, nejsem škodolibá. Vím, co mě stálo času a nervů upravit šablony, mnohdy i dělat nemožné, aby se zákazníkovi líbily. Stejně jako u rozšíření i zde se můžete podívat po free nebo placených verzích. Za ta léta co provozuji své projekty a dělám weby pro druhé jsem v 90% použila free šablonu a komplet ji upravila. Poslední dva roky používám generátor na šablony a nemůžu si ho vynachválit. Je to jen o zvyku, o chtění učit se nové věci a trochu grafického oka.

Pro koho je Joomla vhodná?

Pro všechny, kteří začínají. Pro všechny, kteří si myslí, že dávat desetitisíce za web je zbytečné. Pro ty, co chtějí mít úplnou kontrolu nad svým webem. Pro ty, co chtějí mít efektivní web s minimálními starostmi. Prostě pro všechny. Dělala jsem weby pro magazíny, blogy, hudební skupiny, fotografy, sportovní kluby, internetové služby, restaurace a další. Joomla se dá použít na hodně věcí na internetu.  Jen to chce vědět jak a nebát se toho.

Je vůbec něco, co bych Joomle vytkla?

Určitě ano. Přestože jsem se k RS Joomla vždy vrátila, má také své nedostatky, nebo jsem za ta léta narazila na jisté hranice, se kterými se běžní uživatelé nesetkají. Zatím se mi vždy povedlo se s tím nějak poprat. Joomla má, stejně jako každý redakční systém, své rezervy, ale aktivně na nich, lidé v komunitě, pracují a posouvají ji dál. 

 

Číst 6736 krát Naposledy změněno čtvrtek, 14 únor 2019 14:52