Provádění rodin péčí o "jiné"děti

Michaela Hložková

Mohu to vůbec dělat?

Nejsem certifikovaný psychoterapeut, psycholog nebo psychiatr. Jsem rodič, který vychovává své 3 jiné děti a ochotně sdílí  čím si prošel. Jsem vedoucí volnočasových aktivit dětí, kde se mi jich sejde i přes deset najednou. Jsem vedoucí klubu rodičů těchto dětí. Poradenství v tomto směru tedy dělat mohu, pokud se nevydávám za výše vyjmenovaná povolání a to já nedělám.

Poskytuji služby Peer konzultanta. To znamená, že předávám to, co jsem si prožila, co jsem se naučila a s čím denně pracuji.

Provádění

Někdy jsou rodiče i jejich děti ztraceni

Ztratí se v záplavě diagnóz, informací a pokynů. Ztratí se v počtu stížností a rad od okolí. Mnohdy je odmítne vlastní rodina. Velmi těžce se vyrovnávají s něčím, co neznají. Pomáhám jim se v tom vyznat a vidět něco pozitivního na konci. Mohu rodičům sdílet své vlastní zkušenosti v péči o takové děti. Zároveň dokáži rozumět dětem samotným a dokáži pochopit jejich pocity. Společně potom dokážeme pojmenovat problém a hledáme řešení.  

Provádění

Někdy jsou rodiče ztraceni v systému

Často je těch informací opravdu hodně a rodiče nevědí kam se obrátit a co vlastně vyřídit první. I v tomto jim mohu pomoci. Řešíme spolu příspěvky, stejně jako různé poradny nebo lékaře. Když to jde a mám kontakt, tak je na někoho rovnou napojím. Pokud to nejde, tak společně hledáme vhodný další postup.

Provádění

Provádění je proces pomoci vývoji rodiny

Rodiče jiných dětí někdy velmi obtížně nechávají své děti dělat to, co by mohli dělat jejich vrstevníci. Mají strach, že to nezvládnou a podvědomě dítě brzdí. Dítě je na ně potom hodně vázané a v jakékoli chvíli, kdy mají něco dělat samostatně, podvědomě vyžadují podporu rodiče.  Pomáhám rodičům dítěti více věřit a nechat ho zkoušet a naopak dítěti, aby mělo dost odvahy to zkusit a věřit si samo.