Michaela Hložková

Jmenuji se Michaela Hložková a ve světě internetu se pohybuji od střední školy. To už nějaký ten pátek bude. O tvorbu internetových stránek jsem se začala zajímat po složení maturitních zkoušek z oboru podnikání. V té době to pro mě byl pouze koníček. Jak šel čas, přišly děti  a s tím i jiné priority, spojené s jejich hendikepem. Založila jsem si svoje stránky, abych se nezbláznila. Během mateřské mě pomalu a plíživě začalo kontaktovat stále více maminek s prosbou o radu nebo pomoc. Jedné jsem udělala jsem udělala stránky, jiné zase napsala článek a onde udělala logo. Pořád to byla výpomoc přátelům, koníček. Když jednou přišel dotaz na reklamu na jednom z mých webů, bylo to jasné. Jen musel přijít ten impuls... 

Dnes máme tři "jiné" děti, pracuji na částečný úvazek ve zcela jiném oboru, který mě baví a hodně mě i v mém zaměření posunul dál. Některé své projekty jsem s časem "zakonzervovala" a věnuji se smysluplnějším věcem. Snažím se vybírat si tak, aby mě to vždy posunulo o kus někam jinam. Zakázky si vybírám tak, abych byla schopná, i s mými dětmi a prací, dostát svému slovu a mohla jsem se za ni postavit.  

Pro někoho jsem patrně hyperaktivní upovídaný živel. Jiná být neumím a možná právě proto dělám věci, tak jak dělám. 

Moje maličkost v číslech ;)

2004 Maturita a začátek textařské činnosti

Střední školu jsem končila s nabídkou práce pro firmu prodávající svůj účetní systém. V té době jsem začala koketovat s psaním formou manuálů a návodů k těmto programům. 

2006 Pokusy o první weby v html 

Jako, škola dobrá, ale moc mě nebralo to hrabání se v kódu ;) Jsem celkem netrpělivý člověk a v té době, ještě hodně netrpělivé štěně v tomhle světě.

2007 Narození dvojčat

Ten rok to byl nářez, ale na druhou stranu jsem měla 9 měsíců čas na to vymýšlet, co bych chtěla dělat a zkoušet různé věci kolem webů. Prošla jsme všechny modulově stavěné weby na free licenci u nás i v zahraničí. V tomto roce byl aktuální rozjezd blogu.

2008 Objev RS Joomla 1.x

Otevřelo mi to úplně nové obzory. Tehdy mi Joomla poprvé padla do oka na monitoru manžela a stala se z ní moje srdcová záležitost... Nikdo mě později nedokázal obrátit na jinou "víru" ;) 

2010 Narození třetího syna

Již před narozením třetího syna nám začalo docházet, že dvojčata nejsou jako jiné děti. Po narození třetího syna to byl docela nářez na čas i trpělivost. 

2011 Pokus nezbláznit se a rozjezd prvního vlastního velkého projektu

Dvojčata dostaly první diagnózy a došlo nám, že se do práce hned tak nedostanu, bez ohledu na mladšího syna. Tehdy jsem se rozhodla rozjet můj první projekt Nejenmaminkam.cz, který byl původně spíš blog, postupem času přerostl v něco víc. Postupně se na něm prostřídalo na 20 lidí, kteří aktivně přispívali a já se tak učila řídit tým na dálku. 

2014 Vyšla Joomla 2.x a ukázala nové obzory

Najednou začala být tvorba webu více intuitivní, rychlejší a mnohem více jsem se rýpala v šablonách a jejich úpravách. CSS jsem tehdy hltala. Nic vás nenaučí trpělivosti a organizaci lépe než děti a omezený čas :D  Postupně jsem rozjížděla další projekty a navazovala spolupráce. V tomto roce jsem začala učit práci s Joomlou další lidi. 

2015 Práce, Joomla 3x a Neratovické cyklohrátky

Konečně se děti dostaly do školy, kde mohly být i ve družině. Dostala jsem nabídku do nynější práce. Dlouho jsem váhala a místo bylo volné i po pár měsících a tak jsem nakonec kývla. Musela jsem oprášit mluvenou část angličtiny, protože za roky doma jsem ji používala jen v psaném textu. Díky mým zkušenostem, které jsem získala tvorbou webů na mateřské, jsem dostala místo, které si dodnes užívám. Ve firmě ve mě mají důvěru a nechali mě překopat řadu věcí a postupů, které byly zastaralé. Web nebyl výjimkou ;) V tomto roce také poprvé organizujeme akci Neratovické cyklohrátky pro cca 120 lidí, které web byl již postaven na Joomla 3.x. Náročný rok pro převod všech webů a vychytání problémů s migrací na vyšší verzi.

2018 Sebevzdělávání

Pro nás rodinně nejnáročnější období, nicméně jsme ho zvládli. Obě mé práce jsme měla spíše na udržení příčetnosti. Nejmladší syn má oficiálně diagnostikované poruchy učení a další potíže, čímž se nám potvrdilo naše podezření z první třídy. Nicméně jsem se naučila vést tým lidí pod sebou nebo lépe a efektivněji organizovat svůj čas a tím čas i lidí kolem sebe. Takže jsme se mohli více soustředit na to podstatné doma.

2019 Úraz a největší výzva

V zimě jsem si na schodech zlomila kotník na několika místech. Štěstí v neštěstí, že jsem měla kozačky a se zlomeninami jsem si nehnula, tak jsem nemusela na šrouby. Nastal, ale problém s hrozícím výpadkem financí na dlouhou dobu. Dohodla jsem se tedy ve své práci a začala jsem pracovat na nové verzi firemních stránek. Pomyslná hozená rukavice byla vedením přijata a já tak začala pracovat na nejsložitějším a navíc vícejazyčném webu. Stálo to za to. Web se s mým návratem do práce spustil a slavil úspěch. Pro mě to znamenalo obrovský posun v mé práci. Stihli jsme organizaci Cyklohrátek (nyní se zúčastnilo již 250 lidí) a založení neziskového projektu Háďata Neratovice pro rodiny s "jinými" dětmi. Naučila jsem se také více myslet na sebe a ačkoli to bylo a je těžké, tak častěji říkám NE, když něco opravdu nechci dělat. Čas ukáže jak to ovlivní vztahy s ostatními.

Někdy se zadaří a vy na sebe "prásknete" i to, co jste nechtěli...

Napsali o mě

Michaela Hložková

Deník.cz: Psaní je pro Michaelu Hložkovou terapie 
Rozhovor vyšel na internetu i v tištěné verzi.
K přečtení zde: https://melnicky.denik.cz/lide-odvedle/psani-je-pro-michaelu-hlozkovou-terapie-20191012.htm


Michaela Hložková

Úspěšné ženy: Michaela Hložková - Kdo nic neriskuje, nic neztratí. Ale ani nezíská! Rozhovor pro Femina.cz si můžete přečíst zde: http://www.femina.cz/magazin/zabava/uspesne-zeny-michaela-hlozkova-kdo-nic-neriskuje-nic-neztrati-ale-ani-neziska.html


Michaela Hložková

Blesk.cz - Maminka dvojčat věřila v inkluzi, ale: Své „jiné“ kluky do továrny na vzdělání nedám
Zde si můžete přečíst celý článek
Pozn. Článek byl vytvořen kombinací rozhovoru s paní Alexandrou Vetkovskou a citacemi z mých textů.